Skip to content

23 Phyllis LaneFairfield, NJ 07004

Built 1983

Last Sale Date
Sep 2, 2014

Property Information

Block4901.03
Lot1.10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,667
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$349,000
50%
Improvement Value:$349,600
50%
Total Assessment$698,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,922+4.0%
2024$14,342+1.3%
2023$14,161+4.9%
2022$13,504+9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1983