Skip to content

29 Phyllis LaneFairfield, NJ 07004

Built 1983

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jun 19, 2003

Property Information

Block4901.03
Lot1.13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2326SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,336
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$289,700
53%
Improvement Value:$258,700
47%
Total Assessment$548,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,714+4.0%
2024$11,259+1.3%
2023$11,116+4.9%
2022$10,601-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft2,336DeedBook 5979, Page 518

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 5437, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1983