Skip to content

26 Phyllis LaneFairfield, NJ 07004

Built 1983

Last Sale Price
$973,000
Last Sale Date
Nov 4, 2025

Property Information

Block4901.03
Lot1.17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SAL2G-2478SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,504
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$339,700
51%
Improvement Value:$323,100
49%
Total Assessment$662,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,157+4.0%
2024$13,607+1.3%
2023$13,435+4.9%
2022$12,812-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$973,000

To:

DeedBook 20250, Page 71848

Property Built

Built

Year Built: 1983