Skip to content

9 Hillside DriveFairfield, NJ 07004

Built 1983

Last Sale Date
Apr 1, 1996

Property Information

Block4901.03
Lot1.27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-2610SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,618
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$300,100
47%
Improvement Value:$333,900
53%
Total Assessment$634,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,542+4.0%
2024$13,016+1.3%
2023$12,851+4.9%
2022$12,255-3.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1983