Skip to content

6 Windsor CourtFairfield, NJ 07004

Built 1980

Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block5101
Lot12.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-2751SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,697
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
51%
Improvement Value:$298,700
49%
Total Assessment$613,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,109+4.0%
2024$12,599+1.3%
2023$12,440+4.9%
2022$11,863-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980