Skip to content

10 Windsor CtFairfield, NJ 07004

Built 1980

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Nov 25, 2013

Property Information

Block5101
Lot12.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-3075SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,077
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,500
39%
Improvement Value:$449,600
61%
Total Assessment$740,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,809+4.0%
2024$15,194+1.3%
2023$15,002+4.9%
2022$14,306+11.7%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

To:

Sq Ft3,392DeedBook 12474, Page 2374

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5449, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1980