Skip to content

11 Windsor CourtFairfield, NJ 07004

Built 1981

Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block5101
Lot12.08
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,242
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
40%
Improvement Value:$444,800
60%
Total Assessment$742,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,856+4.0%
2024$15,239+1.3%
2023$15,046+4.9%
2022$14,349+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1981