Skip to content

7 Windsor CourtFairfield, NJ 07004

Built 1980

Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block5101
Lot12.10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class18
Description2SA2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,143
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
53%
Improvement Value:$323,600
47%
Total Assessment$683,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,602+4.0%
2024$14,034+1.3%
2023$13,857+4.9%
2022$13,214+10.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980