Skip to content

2 Windsor CourtFairfield, NJ 07004

Built 1980

Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block5101
Lot13.05
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class18
Description2SA2G-3358F
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,230
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,900
46%
Improvement Value:$365,700
54%
Total Assessment$681,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,559+4.0%
2024$13,993+1.3%
2023$13,816+4.9%
2022$13,175+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980