Skip to content

6 Jorgensen LaneFairfield, NJ 07004

Built 1987

Last Sale Price
$616,000
Last Sale Date
Feb 27, 2009

Property Information

Block5101
Lot15.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2SF2C-2607SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,694
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$251,100
38%
Improvement Value:$409,400
62%
Total Assessment$660,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,108+4.0%
2024$13,560+1.3%
2023$13,388+4.9%
2022$12,767-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$616,000

To:

Sq Ft2,694DeedBook 12181, Page 3297

Property Sale

Sale
$458,000
DeedBook 5839, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1987