Skip to content

26 Ralph DriveFairfield, NJ 07004

Built 2002

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 9, 2012

Property Information

Block5101
Lot18.12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class18
Description2SWF2G-4020SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,573
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$347,400
40%
Improvement Value:$521,200
60%
Total Assessment$868,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,553+4.0%
2024$17,832+1.3%
2023$17,607+4.9%
2022$16,790-3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$549,000
DeedBook 5876, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 2002