Skip to content

21 Ralph DriveFairfield, NJ 07004

Built 2002

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jun 18, 2004

Property Information

Block5101
Lot18.17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class18
Description2SWF2C-3345SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,701
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$338,800
37%
Improvement Value:$579,600
63%
Total Assessment$918,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,617+4.0%
2024$18,855+1.3%
2023$18,616+4.9%
2022$17,753-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft3,701DeedBook 6082, Page 411

Property Sale

Sale
$604,000
DeedBook 5866, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 2002