Skip to content

19 Ralph DriveFairfield, NJ 07004

Built 2001

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Oct 26, 2001

Property Information

Block5101
Lot18.18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class18
Description2SWF2C-3462SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,648
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$339,700
36%
Improvement Value:$609,400
64%
Total Assessment$949,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,273+4.0%
2024$19,485+1.3%
2023$19,238+4.9%
2022$18,346+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft3,648DeedBook 5843, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 2001