Skip to content

15 Ralph DriveFairfield, NJ 07004

Built 2002

Last Sale Price
$649,000
Last Sale Date
Jan 23, 2002

Property Information

Block5101
Lot18.20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class18
Description2SWF2C-3695SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,924
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$381,000
42%
Improvement Value:$526,000
58%
Total Assessment$907,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,374+4.0%
2024$18,621+1.3%
2023$18,385+4.9%
2022$17,532+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$649,000

To:

Sq Ft3,924DeedBook 5872, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 2002