Skip to content

14 Winfield CourtFairfield, NJ 07004

Built 1993

Last Sale Price
$989,000
Last Sale Date
Jan 8, 2026

Property Information

Block5101
Lot35.10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-2783SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,862
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$317,000
45%
Improvement Value:$387,700
55%
Total Assessment$704,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,052+4.0%
2024$14,467+1.3%
2023$14,284+4.9%
2022$13,622+8.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$989,000

To:

DeedBook 20260, Page 5576

Property Built

Built

Year Built: 1993