Skip to content

9 Jorgensen LaneFairfield, NJ 07004

Built 1950

Last Sale Date
May 13, 1996

Property Information

Block5101
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class47
Description2SF2G2FAM-2380S
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,448
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$253,800
47%
Improvement Value:$286,000
53%
Total Assessment$539,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,530+4.0%
2024$11,082+1.3%
2023$10,942+4.9%
2022$10,434+3.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950