Skip to content

3 Farmstead LaneCaldwell, NJ 07006

Built 1984

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jun 26, 2015

Property Information

Block5101
Lot64.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-3261SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,614
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,500
33%
Improvement Value:$520,600
67%
Total Assessment$777,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,599+4.0%
2024$15,954+1.3%
2023$15,752+4.9%
2022$15,021+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft3,581DeedBook 12565, Page 262

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 5913, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1984