Skip to content

133 Big Piece RoadFairfield, NJ 07004

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jul 19, 2023

Property Information

Block5201
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2SWF3G-3366SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage4,273
Acreage4.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,000
33%
Improvement Value:$456,000
67%
Total Assessment$683,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,589+4.0%
2024$14,022+1.3%
2023$13,844-1.5%
2022$14,057-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
Sq Ft4,273DeedBook 20230, Page 43992Recorded7/25/2023

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

Sq Ft4,273DeedBook 20230, Page 43992

Property Sale

Sale
$658,000

From:

To:

Sq Ft3,575DeedBook 20150, Page 81386Recorded10/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5513, Page 7