Skip to content

141 Big Piece RoadFairfield, NJ 07004

Built 1955

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 16, 2022

Property Information

Block5201
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.82

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,500
63%
Improvement Value:$120,600
37%
Total Assessment$329,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,030+4.0%
2024$6,756+1.3%
2023$6,671+4.9%
2022$6,362-5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 20220, Page 88255

Property Built

Built

Year Built: 1955