Skip to content

157 Big Piece RoadFairfield, NJ 07004

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2022

Property Information

Block5201
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,666
Acreage1.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$208,900
55%
Improvement Value:$172,000
45%
Total Assessment$380,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,136+4.0%
2024$7,820+1.3%
2023$7,721+4.9%
2022$7,363-2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953