Skip to content

328 Horseneck RoadFairfield, NJ 07004

Built 1956

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
Jun 20, 2012

Property Information

Block5403
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-1606SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,720
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,100
51%
Improvement Value:$169,800
49%
Total Assessment$346,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,410+4.0%
2024$7,122+1.3%
2023$7,032+4.9%
2022$6,706-6.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$222,000

To:

Sq Ft1,720DeedBook 12378, Page 9135

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 6332, Page 870

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5984, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1956