Skip to content

292 Horseneck RoadFairfield, NJ 07004

Built 1987

Last Sale Date
Feb 14, 2012

Property Information

Block5404
Lot20.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF2BI-2230SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,134
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,800
45%
Improvement Value:$229,800
55%
Total Assessment$419,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,963+4.0%
2024$8,614+1.3%
2023$8,505+4.9%
2022$8,111-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1987