Skip to content

34 Ramkay DriveFairfield, NJ 07004

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2017

Property Information

Block5404
Lot4.17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,795
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,200
34%
Improvement Value:$498,900
66%
Total Assessment$758,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,193+4.0%
2024$15,564+1.3%
2023$15,367+4.9%
2022$14,654+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$670,588
DeedBook 6058, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5714, Page 305