Skip to content

6 Ramkay DriveFairfield, NJ 07004

Built 1999

Last Sale Date
Jun 28, 1998

Property Information

Block5405
Lot18.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class18
Description2SF3C-5800SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,886
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$298,400
30%
Improvement Value:$696,000
70%
Total Assessment$994,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,240+4.0%
2024$20,415+1.3%
2023$20,156+4.9%
2022$19,222-7.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999