Skip to content

8 Ramkay DriveFairfield, NJ 07004

Built 2001

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jun 28, 2011

Property Information

Block5405
Lot18.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class18
Description2SF2G-3431SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,831
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$256,000
37%
Improvement Value:$442,800
63%
Total Assessment$698,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,926+4.0%
2024$14,346+1.3%
2023$14,165+4.9%
2022$13,508-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft3,831DeedBook 12319, Page 9010

Property Built

Built

Year Built: 2001