Skip to content

271 Horseneck RoadFairfield, NJ 07004

Built 1700

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block5501
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2SS2G-2754SF
Dwellings1
ZoningR1L2
Sq Footage1,308
Acreage2.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,800
74%
Improvement Value:$75,900
26%
Total Assessment$291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,231+4.0%
2024$5,989+1.3%
2023$5,913+4.9%
2022$5,639-13.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,192DeedBook 20190, Page 3275

Property Built

Built

Year Built: 1700