Skip to content

25 Route 46Fairfield, NJ 07004

Built 1952

Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block5703
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1SCB-938SF
Dwellings1
ZoningHD
Sq Footage1,076
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$578,800
88%
Improvement Value:$81,100
12%
Total Assessment$659,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,095+4.0%
2024$13,548+1.3%
2023$13,376+4.9%
2022$12,756+11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952