Skip to content

4 Matt DriveFairfield, NJ 07004

Built 2001

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Dec 5, 2019

Property Information

Block601
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SF1G-2775SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage2,914
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$248,200
37%
Improvement Value:$422,500
63%
Total Assessment$670,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,326+4.0%
2024$13,769+1.3%
2023$13,595+4.9%
2022$12,965+24.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$680,000

To:

Sq Ft2,914DeedBook 20200, Page 1124

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 12240, Page 7688

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5546, Page 268