Skip to content

136 Clinton RoadFairfield, NJ 07004

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$8,750,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block701
Lot15.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description1SCB-78000SF
Dwellings1
ZoningHD
Sq Footage---
Acreage5.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,890,200
26%
Improvement Value:$5,342,200
74%
Total Assessment$7,232,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$154,484+4.0%
2024$148,481+1.3%
2023$146,601+4.9%
2022$139,802+12.8%
Property History

Property Sale

Sale
$8,750,000

To:

DeedBook 20200, Page 99211

Property Built

Built

Year Built: 1970