Skip to content

107 Lehigh DriveFairfield, NJ 07004

Built 1979
Industrial

Last Sale Price
$34,000,000
Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block701
Lot15.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class10
Description1SCB-130984SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,443,300
13%
Improvement Value:$9,556,700
87%
Total Assessment$11,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$234,960-0.5%
2024$236,095-9.3%
2023$260,226+4.9%
2022$248,159+28.4%
Property History

Property Sale

Sale
$34,000,000

To:

DeedBook 20240, Page 72041

Property Sale

Sale
$14,330,004

From:

To:

DeedBook 20190, Page 28201Recorded3/27/2019

Property Built

Built

Year Built: 1979