Skip to content

116 Lehigh DriveFairfield, NJ 07004

Built 1986
Industrial

Last Sale Price
$20,450,000
Last Sale Date
Mar 6, 2023

Property Information

Block702
Lot19.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class10
Description1SCB-106800SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage---
Acreage4.59

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$936,700
9%
Improvement Value:$9,126,700
91%
Total Assessment$10,063,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$214,954+4.0%
2024$206,602+1.3%
2023$203,985+4.9%
2022$194,526+13.9%
Property History

Property Sale

Sale
$20,450,000

To:

DeedBook 20230, Page 17688

Property Sale

SaleMulti
$13,500,000

From:

To:

DeedBook 20200, Page 81426Recorded8/24/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$9,750,000
DeedBook 12504, Page 2337

Property Sale

Sale
$9,000,000
DeedBook 6322, Page 135

Property Sale

Sale
$6,600,000
DeedBook 5603, Page 503

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook 5423, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1986