Skip to content

6 Laurel PlaceFairfield, NJ 07004

Built 1949

Last Sale Date
Dec 28, 2022

Property Information

Block901
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF1G1507SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,402
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
62%
Improvement Value:$128,700
38%
Total Assessment$338,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,235+4.0%
2024$6,954+1.3%
2023$6,865+4.9%
2022$6,547-10.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949