Skip to content

88 Fairfield RoadFairfield, NJ 07004

Built 1927

Last Sale Date
Oct 17, 2024

Property Information

Block903.01
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityFairfield Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1.5WSF-1872SF
Dwellings1
ZoningL-1
Sq Footage1,404
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,800
62%
Improvement Value:$139,800
38%
Total Assessment$368,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,873+4.0%
2024$7,567+1.3%
2023$7,472+4.9%
2022$7,125-7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1927