Skip to content

452 Myrtle Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1913

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Oct 17, 2023

Property Information

Block108
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,900
32%
Improvement Value:$264,900
68%
Total Assessment$390,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,553+2.0%
2024$10,342+55.1%
2023$6,667+0.1%
2022$6,663+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft1,876DeedBook 20230, Page 64010

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 20201, Page 1194Recorded10/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1913