Skip to content

31 Clinton Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Oct 13, 2015

Property Information

Block10
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,534
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,800
49%
Improvement Value:$194,000
51%
Total Assessment$382,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,676+2.0%
2024$8,502+1.6%
2023$8,371+0.1%
2022$8,366+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953