Skip to content

29 Arverne Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Aug 13, 2013

Property Information

Block116
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,800
35%
Improvement Value:$237,800
65%
Total Assessment$364,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,716+2.0%
2024$4,622+1.6%
2023$4,550+0.1%
2022$4,548+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953