Skip to content

27 Oak Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 2, 2004

Property Information

Block119
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,168
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,400
31%
Improvement Value:$293,600
69%
Total Assessment$423,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,451+2.0%
2024$6,322+1.6%
2023$6,224+0.1%
2022$6,221+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953