Skip to content

9 Tichenor Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1919

Last Sale Date
Jan 28, 2018

Property Information

Block125
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,648
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,100
25%
Improvement Value:$360,000
75%
Total Assessment$481,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,852+2.0%
2024$7,694+1.6%
2023$7,575+0.1%
2022$7,572+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919