Skip to content

31 Tremont Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1963

Last Sale Date
Apr 3, 2007

Property Information

Block130
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,500
26%
Improvement Value:$361,900
74%
Total Assessment$491,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,293+2.0%
2024$10,087+1.6%
2023$9,931+0.1%
2022$9,926+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963