Skip to content

12 Argyle Terr.

Irvington, NJ 07111

Built 1962

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Sep 23, 2021

Property Information

Block130
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,200
29%
Improvement Value:$319,400
71%
Total Assessment$448,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,304+2.0%
2024$8,138+1.6%
2023$8,012+0.1%
2022$8,008+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft2,400DeedBook 20211, Page 20176

Property Built

Built

Year Built: 1962