Skip to content

35-39 22nd St.

Irvington, NJ 07111

Vacant Land

Last Sale Price
$12,002
Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block136
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class00
DescriptionVAC LOT
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage6,001
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$132,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,197+2.0%
2024$6,073-32.3%
2023$8,969+0.1%
2022$8,964-35.2%
Property History

Property Sale

Sale
$12,002

To:

DeedBook 20200, Page 59317