Skip to content

258-260 Ellis Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1915

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 14, 2022

Property Information

Block148
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,860
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,300
23%
Improvement Value:$441,700
77%
Total Assessment$570,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,615+2.0%
2024$13,342+1.6%
2023$13,136+0.1%
2022$13,129+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,860DeedBook 20221, Page 2292

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft2,860DeedBook 20190, Page 12870Recorded2/11/2019

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 6127, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1915