Skip to content

259 22nd St.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block150
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class45
Description3FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,615
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,700
21%
Improvement Value:$501,600
79%
Total Assessment$632,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,394-13.0%
2024$14,253+1.6%
2023$14,033+0.1%
2022$14,026+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft3,615DeedBook 20180, Page 92405Recorded10/24/2018

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 6205, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1923