Skip to content

207 21st St.

Irvington, NJ 07111

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block151
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,541
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,100
28%
Improvement Value:$329,300
72%
Total Assessment$459,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,240+2.0%
2024$9,055+1.6%
2023$8,915+0.1%
2022$8,910+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$82,000

From:

To:

Sq Ft2,541DeedBook 20160, Page 75958Recorded9/1/2016

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 12290, Page 1310

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook 6377, Page 612

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 6169, Page 452

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5922, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1923