Skip to content

9 Madison Ave.

Irvington, NJ 07111

Public Property

Last Sale Price
$30,952
Last Sale Date
Sep 30, 2025

Property Information

Block166
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class10
DescriptionVAC LD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$129,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$1,045+1.6%
2023$1,028+0.1%
2022$1,028+2.8%
2021$1,000+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$30,952

To:

DeedBook 20250, Page 63590Recorded10/9/2025

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook NaN, Page NaN