Skip to content

477 21st St.

Irvington, NJ 07111

Vacant Land

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 10, 2025

Property Information

Block166
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionVAC LD
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$137,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$1,153+3.7%
2022$1,112+2.8%
2021$1,081+2.0%
2020$1,060+0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 20250, Page 14104

Property Sale

Sale
$18,600

To:

DeedBook 20240, Page 13927Recorded3/11/2024

Property Sale

Sale
$36,000

To:

DeedBook 6105, Page 1