Skip to content

148 Montgomery Ave.

Irvington, NJ 07111

Built 1953

Last Sale Date
Jan 3, 2008

Property Information

Block169
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,200
48%
Improvement Value:$151,400
52%
Total Assessment$293,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,798+2.0%
2024$6,662+1.6%
2023$6,559+0.1%
2022$6,556+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953