Skip to content

168-174 Coit Street

Irvington, NJ 07111

Built 1919
Industrial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Mar 18, 2019

Property Information

Block178
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionINDUS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,100
50%
Improvement Value:$237,000
50%
Total Assessment$476,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,609+2.0%
2024$15,301+1.5%
2023$15,070+0.1%
2022$15,055+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000

To:

DeedBook 20190, Page 26383

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 6157, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1919