Skip to content

332 Coit St.

Irvington, NJ 07111

Industrial

Last Sale Price
$2,650,000
Last Sale Date
Jul 18, 2024

Property Information

Block183
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionINDUS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,700
45%
Improvement Value:$181,700
55%
Total Assessment$329,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,429+2.0%
2024$9,243+1.5%
2023$9,103+0.1%
2022$9,094+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$2,650,000

To:

DeedBook 20240, Page 42562