Skip to content

508-534 Chancellor Ave

Irvington, NJ 07111

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2023

Property Information

Block187
Lot2.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityIrvington Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionIND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$999,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$999,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,466+2.0%
2024$23,976+95.4%
2023$12,269+0.1%
2022$12,263+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$4,000,000
DeedBook 20230, Page 27051Recorded5/5/2023

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 6073, Page 637